CS | SK

Kategorie

Zprávy o stavu sněhu

Skluzné vosky

Cílem mazání lyží je buď docílit optimálního odrazu (tření lyže) v případě aplikace stoupacích vosků, nebo snížení tření lyže a sněhu na minimum za pomoci skluzných vosků. Celý princip mazání lyží tkví v tom, co nejlépe přizpůsobit za pomoci vosku neměnný povrch skluznice krystalkům sněhu, které své vlastnosti mění v závislosti na počasí.

Skluzné vosky SWIX můžeme rozdělit do tří kategorií/řad.

1. SWIX Cera Nova X – skluzné vosky, které se zažehlují
2. Liquid glide – tekuté skluzné vosky s rychlou aplikací
3. F4 Easy Wax Line – řada skluzných vosků s rychlou a snadnou aplikací

SWIX CERA NOVA X

Každý vosk v systému Cera Nova X se rozlišuje dle:

  • kategorie
  • čísla
  • barvy
  • zažehlovací teploty
  • teplotního rozsahu - všechny teploty uváděné na výrobcích SWIX jsou teploty vzduchu ve stínu

 

PRÁŠKOVÉ VOSKY CERA F - 100% FLUOROKARBON

 

Pokud není prostor pro kompromisy ve výkonnosti skluzných vosku, jsou jediným rešením vosky Swix Cera F. Exkluzivní složení odpovídající všem vysoce kvalitním lyžím asnowboardum. Firma Swix představila vosk Cera F na trhu již v roce 1987 jako naprosto revoluční výrobek mezi vosky. Tyto vosky představují jedinečnou kombinaci vlastností, které zaručují:

• velmi vysoký stupeň čistoty
• velmi nízké povrchové napětí
• lubrikační schopnost omezující tření
• výjimečnou odpudivost vody
• vysokou odolnost vůči nečistotám a olejům
• chemickou inertnost a stabilitu
• tepelnou stabilitu

Stručně řečeno to díky odolnosti proti znečištení nečistotami ve sněhu znamená rychlejší skluz po delší dobu oproti bežným parafínovým voskům.

Vosky Cera F neobsahují CFC a nejsou škodlivé životnímu prostředí.

 

BEZPEČNOST PRÁCE S PRÁŠKY

Prášek Cera F, ani jeho výpary ze zažehlování, nesmíte vystavovat teplotám nad 300°C.
Nevoskujte v blízkosti otevřeného ohně, horkovzdušných pistolí, topení a zapálených cigaret.
Kvalitní žehlička je pro práci s práškovými vosky naprostou nezbytností. Rychlost zažehlování by měla být asi 4-6 vteřin u běžeckých či sjezdových lyží. Prášek se zažehluje jednou.
Používejte ochrannou masku – chraňte se před výpary, plyny a prachem

 

 

 

 

 

 

APLIKACE PRÁŠKU CERA F

Před aplikací Cera F je nutno skluznici připravit voskem odpovídajícím denním podmínkám. Aplikaci Cera F by mělo předcházet oškrábání a řádné okartáčování.

 

1. Naneste dostatečnou vrstvu prášku.


Tip: Vždy použijte dostatečné množství prášku. Protože vosk je zažehlován na velmi  vysokou teplotu, hrozí značné riziko spálení skluznice. Žehlička se nesmí dostat do přímého kontaktu se skluznicí. Musí vždy klouzat po  zažehlovaném vosku! Je bezpečnejší prášek nepoužít vůbec, než ho použít málo!

 

 

2. Zažehlete prášek rychlým nepřerušovaným tahem na každé strane žlábku zvlášt. Docílíte tak rovnoměrného zažehlení prášku. Doba zažehlení by měla trvat 4-5 vteřin na každé straně žlábku skate lyže. Nechte cca 5 min zchladnout.

Tip: Používejte digitální žehličku, kde si můžete nastavit přesnou teplotu, např. T73D.

 

 

 

3. Rozkartáčujte zažehlený prášek černým nylonovým kartáčem T0194B tak, aby bylo možné prášek znovu zažehlit.

 

 

 

 

 

4. Prášky FC04X-7X a FC0078 zažehlete ještě jednou.
Prášky FC08X a FC10X se žehlí pouze 1x.

 

 

 

 

 

5. Vykartáčujte většinu prášku černým nylonovým kartáčem T0194B. Poté použijte kartáč z ‚kančích štetin T0164B a 10ti až 20ti tahy vykartáčujte zbytky prášku ze struktury skluznice.

 

 

 

 

6. Dokončete modrým nylonovým kartáčem T0160B.

 

 

 

 


TEKUTÉ VOSKY HVC® - 100% FLUOROKARBON

Tekutý vosk s fluorem, který se používá jako poslední vrstva při přípravě lyží na ty nejnáročnější závody. Když na rychlosti záleží!

APLIKACE HVC 2.0:

1. Nastříkejte rovnoměrné množství a jemně rozetřete přiloženým flísovým korkem.

2. Dále nekartáčujte, lyže jsou ihned 100% připravené k závodu.

Aplikujte buď den předem nebo přímo před závodem, účinek bude stejný.

TEKUTÉ VOSKY ROCKET - 100% FLUOROKARBON

Tekuté vosky (roztoky) jsou tou nejekonomičtější cestou k výkonnosti vosku Cera F. Proto jsou tekuté vosky Cera F rychlým a snadným rešením pro juniorské závody a události ať už na sjezdovkách, free-ride nebo snowboardu, stejně jako na krátké závody v bežeckém lyžování.

• ekonomický, snadno aplikovatelný
• vhodný jak na sjezdové, tak běžecké lyže
• vysoký potenciál mezi juniorskými závodníky, rekreačními i špičkovými profesionálními závodníky
• rychlá a snadná aplikace!

 

 

1. Nastříkejte rovnoměrně na skluznici.

 

 

 

2. Rozetřete plstěným korkem T0021.

 

 

 

3. Vykartáčujte nylonovým kartáčem T0160B nebo T0160O.

 

 

 

 

PEVNÉ VOSKY TURBO - 100% FLUOROKARBON

Cera F Turbo je 100% Cera F práškový vosk slinutý do 20 g kostky. Vosky Turbo se používají na kratší závody od 1 km do 5 km a sprinty. Konzistence kostek vosku umožňuje snadnější aplikaci roztíráním. Nanášení Cera-F roztíráním je rovnež ekonomičtější metoda voskování. Vosky Turbo se používají pro zrychlení přes práškové Cera F nebo skluzný vosk Cera Nova X pro získání rychlosti navíc do prvních pár kilometrů.

 

 

 

1. Naneste rovnoměrnou vrstvu vosku na skluznici.

 

 

 

2. Přibližně 20ti tahy rozkorkujte vosk přírodním korkem T0020.

Použít můžete také kombinovaný kartáč T0196.

 

 

3. Přibližně 10ti tahy vykartáčujte modrým nylonovým kartáčem T0160B nebo kombi kartáčem T0196.

 

 


VOSKY HFBWX  S VYSOKÝM OBSAHEM FLUOROKARBONU & BW

Vosky Swix BW (Black Wolf) obsahují jako aditivum pevné lubrikanty, jejich výhody se projeví především na:

• hrubozrnném sněhu
• znečištěném sněhu
• umělém sněhu
• při suchém tření (velmi nízké teploty)

Nové aditivum má výrazně nižší koeficient tření v porovnání s předchozími aditivy. Tyto vosky byly testovány na Světových pohárech ve sjezdovém i bežeckém lyžování a obstály s vynikajícími výsledky.

VOSKY HFX - VYSOKÝ OBSAH FLUOROKARBONU

HF je zkratka pro High Fluorocarbon, vysoký obsah fluorokarbonu. V této kategorii je 5 vosků, které jsou směsí hydrokarbonu s obsahem fluoru, a obsahují vysoké procento fluorokarbonových aditiv s nízkým  bodem tání - což poskytuje právě technologie Cera F.

Tyto vosky jsou jedinečné, jelikož poskytují bleskovou akceleraci, lze je použít v širokém teplotním rozsahu a odolávají nečistotám.

Vosky HFX jsou vynikající jako samostatné i v kombinaci s Cera F jako vrchní vrstvou. Vosky HFX jsou ideální do vysoce vlhkých podmínek.

Tato tabulka naznačuje, za jakých podmínek budou lépe fungovat vosky HFX než BWX a naopak.

Na nový a čistý sníh je jasnou volbou vosk HFX. To platí i dále, budeme-li stoupat vzhůru po ose “y”, kde se krystaly sněhu mění z jemnozrnných na přeměněné. U starého sněhu je za běžných podmínek možné použít jak vosky HFX, tak BWX. Bez provedení testu skluzu bude velmi těžké určit, který z vosků bude fungovat lépe. Na umělém sněhu obyčejně fungují lépe vosky BWX, než vosky HFX.

Pokud budeme sledovat osu “x” od čistého sněhu ke špinavému, stále více se bude nabízet použití vosků BWX, nejen na umělý sníh, díky vynikajícím nečistoty odpuzujícím vlastnostem, které zaručuje pevné lubrikační aditivum obsažené ve voscích BWX. Pokud je sníh opravdu velmi znečištěný, je vhodné použít vosky BWX pro všechny typy sněhových podmínek.

VOSKY LFX  S OBSAHEM FLUOROKARBONU

Vosky LFX jsou fluorované hydrokarbonové vosky s nízkým obsahem fluorových příměsí o nízkém bodu tání.

Používají se především na trénink nebo závody v kombinaci s Cera F jako vrchní vrstvou nebo samostatně jako závodní vosky při velmi nízkých teplotách.

Teplotní rozsah a barvy vosku v řade LFX odpovídají kategorii HFX, avšak liší se od ní 60 gramovým balením. Vosky LFX se liší od vosku CHX poněkud průhlednějším vzezřením.

VOSKY CHX  HYDROKARBON

CHX znamená hydrokarbon. Tato kategorie vosku neobsahuje fluorkarbon. Jedná se o 100% vysoce výkonné parafínové vosky. Ačkoli je lze považovat za levnější skupinu závodních vosků, vosky pro chladnejší podmínky jsou samy o sobě velmi kvalitní, vosky pro teplejší podmínky jsou využitelné jako základní vrstva pro Cera F.

Barvy a teplotní rozsahy se shodují s řadou vosků HFX a LFX. Vosky CHX však lze odlišit od řady LFX tmavším odstínem barev.

APLIKACE TUHÝCH SKLUZNÝCH VOSKŮ - CHX, LFX, HFX, HFBWX

 

1. Důkladně vykartáčujte skluznici 10ti až 20ti tahy ocelovým kartáčem T0179B nebo bronzovým T0162B.

 

 

 

 

 

2. Naneste a zažehlete skluzný vosk odpovídající aktuálním podmínkám. Žehlete vždy jedním tahem. Při zažehlování využijte zkosené plochy žehliček Swix na zadní straně.

Použijte např. žehličku T77.


Tip: Před zažehlením skluzného vosku rozehřátou žehličku pečlivě očistěte Fiberlene utěrkou. Odstraníte tím nečistoty, které by jinak společne s horkým voskem pronikly do skluznice a snižovaly tak výkonnost vosku.

 

 

 

3. Nechte vosk zaschnout při pokojové teplotě a strhněte nejdříve vosk ve žlábku lyže pomocí píšťalky a poté celou plochu lyže ostrou škrabkou např. T0824D.


Tip: Při zažehlování tvrdých a křehkých vosků jako CH/LF3, LF/HF4 lehce stáhněte část vosku před úplným zatvrdnutím. Po zchlazení na pokojovou teplotu se bude zbylý vosk lépe škrábat - nebude se lámat a odskakovat.

 

 

 

 

 

 

4. Důkladně vykartáčujte 10ti až 20ti tahy ocelovým kartáčem T0179B nebo bronzovým T0162B.

 

 

 

 

 

 

5. Vyleštete modrým nylonovým kartáčem T0160B nebo bílý nylonovým kartáčem T0161B.

 

 

 

 


HF LIKVIDY

Vysoce výkonný závodní skluzný vosk

Snadná aplikace, časově efektivní a extrémně odolná. Výkonnost a rychlost srovnatelná se standardními parafínovými vosky HFX.

Vysoce výkonné tekuté závodní skluzné vosky, které mohou být použity samostatně nebo jako základ pro SWIX prášky a urychlovače. Řada je vyvíjena v úzké spolupráci s Racing Service teamem působícím ve Světových pohárech s perfektními výsledky testů.

Tekuté vosky představují pohodlnou alternativu k zažehlování tradičních tuhých parafínů, jejichž aplikace je časově relativně náročná, pro většinu sněhových podmínek. K dosažení maximálního efektu tekutých vosků a i kvůli ochraně skluznice, je však nutné čas od času zažehlovat i tradiční parafínové vosky. Na nové lyže je vždy nutné nejdříve zažehlit několik vrstev měkkého parafínové vosku.

Tekuté vosky SWIX HF i CH jsou v nádobce uvnitř plastového pytlíku, na který je vyvíjen tlak zvenku. Díky tomu je možné aplikovat tekuté vosky velmi snadno, pod různými úhly, bez ohledu na zkušenosti s mazáním lyží a bez ztráty výkonnosti vosku vlivem chybné aplikace. Z pohledu bezpečnosti práce likvidy rovněž předčí tuhé parafínové vosky – uvolňují méně mikroskopických tuhých částic. I přesto je ale nutné likvidy nanášet v dobře větratelných prostorách, aby mělo rozpouštědlo v nich obsažené kam unikat.

CH LIKVIDY

Rychlé a snadné použití a extrémní odolnost. Tyto vosky jsou plně srovnatelné se standardními  parafínovými vosky SWIX CH, co se týče výkonu (rychlosti) i trvanlivosti. Vyvinuto ve spolupráci s Racing Service teamem působícím ve všech Světových pohárech se špičkovými výsledky testů.

Doporučeno pro ambiciózní závodníky, nadšence i rekreační lyžaře.

 

1. Nanášejte produkt v teplotách nad 10°C.

 

2. K dosažení nejlepší výkonnosti likvidu je důležité nechat nanesenou vrstvu vosku zcela zaschnout.

 

3. Po aplikaci likvidu počkejte alespoň 15 minut než skluznici vyleštíte modrým nylonovým kartáčem T0160B nebo T0160O.

 

 


F4 EASY WAX LINE

SWIX představuje vylepšenou řadu F4 s několika novými produkty, úplně novým designem a upraveným složením „Future Cera®“, které je šetrnější k životnímu prostředí.

F4 Premium je úplně nová řada, kterou představujeme nad rámec universálních produktů. Premium Warm a Premium Cold jsou výkonnostní vosky s užším teplotním rozsahem určené pro náročnější uživatele.

Dalším produktem této řady je F4 Clean and Glide 2 v 1. S tímto jediným produktem upravíte své lyže nebo snowboard rychle a pohodlně.

Všechny produkty nové řady F4 jsou založeny na surovinách „Future Cera®“, které zaručují vysokou kvalitu a ekologičnost.