CS | SK

Kategorie

Zprávy o stavu sněhu

JAK SI VYBRAT HOLE NA BĚŽKY

 

Při výběru lyžařské hole je zásadní množství a druh dané lyžařské aktivity.
Důležitými faktory jsou hmotnost, pevnost, odolnost, vyvážení a pohodlí hole.
Jakékoli rozhodnutí bude vždy záviset na zvážení typu hole, poutka, talířku a rukojeti.
SWIX zaručuje tu nejvyšší kvalitu napříč celým svým sortimentem.

Který talířek odpovídá nejlépe mým potřebám?

Pokud lyžujete převážně na upravených trasách, pak vám doporučujeme malé, asymetrické talířky. Malé talířky jsou lehké a dodávají holi lehčí pocit a rychlost při kyvadlovém pohybu, přičemž poskytují solidní oporu na upraveném sněhu. Nevýhodou malých talířku je jejich snadná penetrace skrz měkký sníh.

Talířek Force (dostupný ve 3 velikostech) a obě velikosti talířků 97 racing (93 S, 94 S) jsou velmi dobré na lyžování na upravených trasách.

 

Pokud rádi lyžujete v čerstvém sněhu a mimo upravené trasy, pak doporučujeme velké asymetrické talířky, které zaručují dobrou oporu. Velké talířky jsou těžší a poněkud zpomalí rychlost kyvadlového pohybu hole.

Doporučujeme turistický talířek Tour RDTR400N, který se hodí i na upravené trasy.

 

Pokud potřebujete hole na lyžování převážně mimo upravené trasy, na volném sněhu či při různých sněhových podmínkách, pak doporučujeme velké talířky.

Kožené talířky poskytují dobrou oporu při různých sněhových podmínkách od hlubokého nebo hrubozrnného sněhu až po krustovitý sníh.

Levnější variantou je velký plastový talířek. Všeobecně se tento typ talířku nedoporučuje na lyžování v upravených trasách. Plastový talířek bude příliš tuhý a bude odrážet bodec hole od povrchu, čímž nebudou hole během lyžování poskytovat dostatečnou oporu.

 

Talířky SWIX Triac® – TBS

TBS je patentovaný systém vyměnitelných talířků, který umožňuje uživateli vyměnit talířek během několika vteřin. Tento systém nevyžaduje lepení a uživatel tak snadno a rychle přizpůsobí své hole sněhovým podmínkám. Jednoduše se odšroubuje stahovací kroužek, vymění talířek a opět utáhne.

Kromě talířků pro různé sněhové podmínky jsme rovněž vyvinuli bodec k holím na kolečkové lyže. Díky systému TBS je velmi snadné vyměnit bodec, například při jízdě po asfaltu.

Doporučení použití různých typů talířků:

Swix Carbon Leaf se hodí do normálních podmínek a Swix Carbon Paw na měkčí sníh. Velký talířek Swix 97 pokrývá široký rozsah sněhových podmínek od normálního po velmi měkký sníh. Na opravdu tvrdý sníh doporučujeme superlehký Carbon Claw s nejnižší hmotností ze všech tří talířků.

Všechny talířky lze koupit samostatně. K dispozici jsou i sady SWIX Pendulum Basket Kit nebo SWIX Carbon, Standard.

Která hůl nejlépe vyhovuje vašim požadavkům?

Při výběru lyžařské hole je zásadní množství a druh dané lyžařské aktivity. Nejdůležitějšími faktory jsou pevnost, hmotnost a odolnost. Hmotnost ovlivňuje vyvážení hole – lehčí hůl znamená lepší kyvadlový pohyb hole při švihu.

Kompozitové hole

Nejlehčí hole jsou vyráběny ze 100% karbonového vlákna. Nevýhodou holí vyrobených z extrémně lehkých kompozitových materiálů je jejich nízká odolnost vůči poškození nárazy ostrými předměty.

Pro závody na vysoké úrovni doporučujeme hole SWIX Triac 3.0 nebo nové SWIX Quantum 1, které jsou navrženy s použitím karbonových vláken, která zaručují vysokou pevnost (tzv. High Modulus Carbon Fiber). Hmotnost, pevnost a vyvážení jsou u kompozitových holí naprosto optimální.

Hole Quantum 2 jsou o něco těžší než SWIX Triac 3.0 a SWIX Quantum 1, avšak zase odolnější proti nárazům.

Nové Quantum 3 mají stejnou odolnost proti nárazu a k tomu i stejně výbornou pevnost a vyvážení při kyvadlovém pohybu hole. Jedinou nevýhodou je nepatrně vyšší váha. Částečným nahrazením karbonových vláken skelnými vlákny byla výrazně zvýšena odolnost hole, ale zároveň se zvýšila i hmotnost.

Přestože jsou hole Quantum 4, Quantum 5 a Quantum 6 velmi pevné a odolné, vyšší hmotnost redukuje jejich vyvážení oproti holím SWIX Triac 3.0, SWIX Quantum 1 a SWIX Quantum 2. Právě z tohoto důvodu jsou vhodné pro výkonnostní lyžaře, amatérské závodníky a hromadné stary spíše než pro profesionální lyžaře a elitní závodníky.

Hliníkové hole

Jakmile obsah skelných vláken v kompozitové holi dosáhne úrovně 60%, je již hmotnost tak vysoká, že je lepší alternativou hůl z hliníku. Hliník je pevnější, lehčí a odolnější než kompozitové hole s vysokým obsahem skelných vláken.

Doporučenými alternativami jsou AluLite, Mountain a Elite, což jsou hole ze zesíleného hliníku. Přestože jsou tyto hole výrazně levnější, vyšší hmotnost se odráží na vyvážení kyvadlového pohybu hole.

Jaký typ rukojeti a poutka si mám vybrat?

Výběr rukojeti je v první řadě otázka pohodlí. Měkké rukojeti jsou příjemnější než tvrdé jednosložkové plastové rukojeti, zatímco rukojeti s přírodním korkem působí teplejším dojmem než rukojeti plastové.

SWIX nabízí dvě základní skupiny rukojetí: rukojeti PC využívající vícero odlišných materiálů a turistické rukojeti, které jsou jednodušší, vyrobené z plastů.

Rukojeti SWIX PC jsou k dispozici ve třech verzích:

• Měkká část rukojeti z gumy se pohodlně drží a je vysoce odolná. (PC)
• Korkem plněná termoplastická část rukojeti nabízí dobré izolační vlastnosti a vysokou trvanlivost. (PUC)
• Rukojeť ze 100% přírodního korku – vynikající izolační vlastnosti a nízká hmotnost, avšak s nižší odolností, než předchozí dvě verze. (PCC, TCS)

 

Systém SWIX Just Click je založen na rukojetích PC a je k dispozici ze tří stejných materiálů:

• Měkká část rukojeti z gumy se pohodlně drží a je vysoce odolná.
• Korkem plněná termoplastická část rukojeti nabízí dobré izolační vlastnosti a vysokou trvanlivost. (PUC)
• Rukojeť ze 100% přírodního korku – vynikající izolační vlastnosti a nízká hmotnost, avšak s nižší odolností, než předchozí dvě verze. (PCC)

 

Turistické rukojeti dodávané na ekonomických modelech jsou praktické, ale nejsou tak pohodlné jako rukojeti PC. Složitější poutka jako Pro Fit, Comfort a BIA se s těmito rukojeťmi nedají kombinovat.

Poutka

Lyžaři na úrovni Světových pohárů využívají profesionální poutka navržená obdobně jako rukavice již mnoho let. Díky používání těchto poutek většina lyžařů dosahuje ještě lepší výkony. Pro běžecké lyžování na upravených trasách doporučujeme stejná poutka, která jsou používána na okruzích Světových pohárů.

SWIX Triac Connection system - TCS

SWIX Triac Connection System TCS byl původně vyvinut speciálně pro hole řady Triac 3.0, ale nyní je nabízen jako řešení i u jiných kolekcí. Koncept spočívá ve výběru optimální délky vaší hole a poté i konkrétního poutka.

Můžete si vybrat z následujících typů:

SWIX Triac 3.0: Poutko bez kompromisů
SWIX Triac 3.0 X-fit: Oblíbený mezi biatlonisty
SWIX Triac 3.0 flex: Více místa mezi palcem a ukazováčkem umožňuje lepší pohyblivost
SWIX TCS Profit: Pro Fit střih pro TBS system.

 

SWIX X-Fit

Design tohoto poutka byl vyvinut ve spolupráci se špičkovými závodníky a biatlonisty světových pohárů, avšak jeho využití má mnohem širší záběr! Poutko je vysoce funkční, avšak zároveň se velmi snadno navléká a svléká! Poutko je rovněž vhodné pro začátečníky a pomáhá zafixovat si správnou lyžařskou techniku. SWIX X-fit je chráněno patentem.


 

SWIX Profit 3D

Design poutka byl navržen ve spolupráci se závodníky světových poháru. Poutko se skládá z 3D síťoviny se silnou vnější vrstvou z nylonu. Tato kombinace umožňuje efektivní přenos energie při používání za maximálního pohodlí.

Levnější modely nabízejí jednodušší přímá či tvarovaná poutka. I když tato poutka neposkytují stejnou úroveň pohodlí a výkonnosti, jsou ideální pro začátečníky či na kratší trasy. Pokud však lyžujete často, doporučujeme investovat do kvalitnějších poutek. (RDBC, RDSRBIA, RDSR2412)

Jakou zvolit délku holí?

Doporučujeme mít samostatně hole určené na klasickou techniku lyžování a delší hole pak na bruslení. Délku holí odpovídající konkrétní výšce postavy sportovce najdete níže v tabulce.