CS | SK

Kategorie

Zprávy o stavu sněhu

Délka běžek je klíčová. Jak dlouhé běžky vybrat?

Délka běžek je klíčová. Jak dlouhé běžky vybrat?

 

Pohyb na běžkách si nejvíce užijete, pokud budete mít tu správnou výbavu. V tomto článku se dočtete, jak mají být dlouhé běžky. Víte, v čem můžete při výběru udělat chybu? Na co je dobré si dát pozor?

 

Co rozhoduje při výběru běžek?

 

Tématu, jak vybrat běžecké lyže, jsme se věnovali v samostatném článku. Neuškodí však shrnout si důležitá kritéria, která při výběru běžek rozhodují.

 

Úroveň lyžaře

 

Podstatným kritériem při výběru běžek je úroveň vašich technických dovedností na lyžích.

 

 

Běžky existují turistické, sportovní a výkonnostní (závodní). Liší se šířkou, tvrdostí a kvalitou skluznice.

 

 

Turistické lyže jsou určené pro začátečníky, případně lyžaře, kterým nezáleží na výkonu a chtějí si především užít pohyb v přírodě. Turistické lyže bývají obvykle i kratší, aby byly ovladatelnější.

 

Sportovní lyže už jsou o něco užší a skluznice kvalitnější. Požitek z rychlejší jízdy tak ocení především hobíci a sportovci, kteří mají dobrý pocit z toho, když jim lyže „frčí“.

 

Závodní lyže jsou optimalizované pro nejlepší výkon, a proto je potřeba při výběru zohlednit spoustu faktorů.

 

Běžkařský styl

 

Vyrábějí se dva základní modely běžek – běžky na klasiku a běžky na skate.

 

Pro jízdu klasickou technikou potřebujete v ideálním případě čerstvě vyříznutou stopu, ve které se vám dobře pojede stříďák (střídavý styl klasické techniky) nebo soupaž (styl klasické techniky, při kterém se odpichujete oběma holemi zároveň). Klasickou techniku použijete také v terénu mimo upravené trasy, nebo v případě hustého chumelení, kdy se stopy nezvládají pravidelně upravovat a musíte si poradit s hlubočákem (hluboký sníh).

 

Bruslení (skate) je rychlejším stylem běhu na lyžích. Pro pohodlné bruslení je potřeba mít hladce urolbovanou trasu. V případě hlubočáku pro vás bude bruslení spíš trápením.

 

Někteří se nemohou rozhodnout pouze pro jeden styl. Pro ně je tu zvláštní kategorie combi běžek, na kterých zvládnou obě techniky. Tyto běžky jsou však určitým kompromisem, proto od nich nečekejte žádné zázraky. Délka combi běžek je někde mezi oběma styly.

 

Parametry, které mají vliv na délku běžek

 

Základním parametrem pro výběr vhodné délky běžek je výška postavy. Existují modely lyží (obvykle určené pro sportovce výkonnostně zaměřené), které se ve stejné délce vyrábí s různou tvrdostí. Tvrdost lyže si vybíráme podle tělesné váhy. A právě tvrdost lyže je pro dobrý pocit ze skluzu také velmi důležitá. Posledním parametrem je úroveň lyžaře.

 

Pokud existují doporučené váhové tabulky pro výběr délky běžek, rozhodujte se hlavně podle nich.

 

Zde je několik příkladů váhových tabulek.


Běžky značky FISCHER

Ukázka váhových tabulek FISCHER

 

Běžky značky KÄSTLE

Ukázka váhových tabulek KÄSTLE

 

Běžky značky SPORTEN

Ukázka váhových tabulek SPORTEN

 

U některých modelů lyží je k dispozici pouze jedna tvrdost, u některých dvě tvrdosti, u některých tři tvrdosti. Více tvrdostí je k dispozici zpravidla u závodních modelů běžek.

 

Tvrdosti mohou být značeny různě. V našich příkladech se vyskytují všechny varianty: S / So = soft (měkké), M / Me = medium (středně tvrdé), H / St = hard / stiff (tvrdé), S/M = soft/medium (spíše měkčí), M/H = medium/hard (spíše tvrdší).

 

Váhové rozmezí u konkrétních lyží se překrývají. Lyžař má tedy možnost vybrat si obvykle až ze třech možných variant. Nejvhodnější lyže pro něj však bude ta, kde se pohybuje přibližně uprostřed váhového rozmezí. Velikost běžek vybírá samozřejmě také s přihlédnutím na svou výšku.

 

Váhové tabulky vznikají pro konkrétní modely lyží, proto jsou tabulky různých výrobců zcela odlišné.

 

Porovnejte sami:

 

Váhové tabulky lyží SPORTEN

 

Váhové tabulky lyží FISCHER

 

Váhové tabulky lyží KÄSTLE

 

Pokud váháte nad dvěma možnými variantami, pak je posledním hlediskem výběru úroveň lyžaře. Se zvyšující se délkou lyže se zhoršuje její ovladatelnost, ale zlepšují se její skluzné vlastnosti. Méně zdatní jedinci by tedy měli raději volit kratší lyže, se kterými se jim bude lépe manipulovat.

 

Jaká by měla být optimální délka běžek?

 

Obecně se pro turistické lyže doporučuje délka asi o 15 až 25 cm větší, než je výška postavy.

 

Sportovním lyžařům, kteří již dobře ovládají techniku jízdy se doporučují:

 

 • klasické lyže o 20 až 30 cm větší, než je výška postavy;
 • lyže na skate o 5 až 15 cm větší, než je výška postavy.

 

Výkonnostní lyžaři a závodníci, kteří mají techniku již perfektně zvládnutou, mohou zvolit běžky ještě o něco delší, aby maximálně využili skluzné vlastnosti lyže. Pozor ale, nesmí to být na úkor techniky!

 

 • klasické lyže o 25 až 30 cm větší, než je výška postavy;
 • lyže na skate o 10 až 15 cm větší, než je výška postavy.

 

Jaká je optimální délka běžek pro děti? Děti jsou specifickou skupinou. Existují obecná doporučení, která je ale potřeba brát s rezervou a zohlednit především úroveň technických dovedností dítěte.

 

 • Dětem do 5 let se doporučují běžky kratší, než je výška postavy. Lyže by navíc měla být dostatečně široká, aby dětem zajistila potřebnou stabilitu.
 • Pro děti od 5 do 10 let je vhodná délka běžek cca o 15 cm větší, než je výška dítěte.
 • Pro děti starší 10 let se můžete řídit stejnými doporučeními jako pro dospělé.

 

Délky běžek pro různé věkové a výkonnostní kategorie 

 

Chyby při výběru délky klasických lyží

 

 • Příliš dlouhé lyže – Delší lyže má sice lepší skluzové vlastnosti, ale také horší ovladatelnost.
 • Příliš krátké lyže – Kratší lyže ztrácí výhodu lepší skluznosti, tak proč volit pomalejší lyži?
 • Příliš tvrdé lyže – Pokud bude lyže příliš tvrdá, při odrazu vám bude smekat. Nebudete totiž schopni lyži úplně prošlápnout a nedojde tedy k úplnému kontaktu stoupacího vosku se sněhem.
 • Příliš měkké lyže – Měkké lyže vám pojedou mnohem pomaleji, protože bude docházet ke kontaktu stoupacího vosku se sněhem. Měli byste volit tvrdost lyže tak, aby byla zachována doporučená délka stoupací komory. Jak ji zjistíte, se dočtete v samostatném článku, který už pro vás chystáme.

 

Tvrdost klasických lyží musí být pro vaši postavu vhodně zvolena. Lyže by měla být dostatečně měkká, abyste ji dokázali pohodlně prošlápnout a měli jistý odraz. Musí být však také dostatečně tvrdá, aby při rovnoměrném zatížení obou lyží nedocházelo ke styku stoupacího vosku se sněhem. Vysvětlení najdete na následujících obrázcích.

 

Obrázek 1: Při zatížení jedné lyže (stříďák), kdy dochází k odrazu, musí mít lyže resp. stoupací komora (skin) 100% kontakt se sněhem.

 

Klasická technika - stříďák

 

Obrázek 2: Při zatížení obou lyží (soupaž) je naopak kontakt stoupacího vosku se sněhem nežádoucí, protože by vás zpomaloval. Na obrázku je vidět mezera mezi prostřední částí lyže a sněhem, v místě stoupací komory, což je správně.

 

Klasická technika - soupaž 

 

Chyby při výběru délky lyží na skate

 

Při výběru lyží na skate nemůžete udělat velkou chybu, protože zde nemusíte hledět na optimální odraz. Nemusíte řešit stoupací vosky. Přesto by ale byla škoda nekoupit si lyže vhodné pro vaši výšku a váhu, protože:

 

 • Velké běžky vám budou překážet. Buď si oboucháte patky lyží navzájem, nebo pojedete příliš zeširoka a zkazíte si styl.
 • Pokud si koupíte malé běžky, ochudíte se o výhodu lepší skluznosti u optimální délky lyží.
 • Příliš tvrdé běžky se hůře ovládají, protože mají zhoršené vedení ve skluzu. Naopak příliš měkké běžky vás budou zbytečně brzdit, protože ji prošlápnete a dosáhnete tak příliš velké třecí plochy.

 

Tvrdost a délka běžeckých lyží pro různé postavy

 

Sestavili jsme pro vás čtyři příklady, abyste lépe pochopili problematiku výběru délky a tvrdosti běžek.

 

Při sestavování obrázku jsme vycházeli z váhových tabulek pro modely Sporten RS Classic / Sporten RS Skate. Výška vhodných běžek se odvíjí od obecných doporučení.

 

Vysvětlivky:

 

Modrá barva – představuje lyže s nejvyšší tvrdostí, označovanou jako HARD.

 

Černá barva – představuje lyže se střední tvrdostí, označovanou jako MEDIUM.

 

Červená barva – představuje lyže s nejmenší tvrdostí, označovanou jako SOFT.

 

Výběr délky klasických běžek - rozdílná výška lyžařů 

 

Výběr délky běžek na skate - rozdílná výška lyžařů 

 

Výběr délky klasických běžek - rozdílná váha lyžařů 

 

Výběr délky běžek na skate - rozdílná váha lyžařů 

 

Co tedy obecně platí?

 

V případě stejné váhy a proměnné výšky platí, že:

 

 • čím vyšší lyžař, tím potřebuje delší, ale měkčí lyže;
 • čím nižší lyžař, tím potřebuje kratší, ale tvrdší lyže.

 

V případě stejné výšky a proměnné váhy platí, že:

 

 • čím těžší lyžař, tím potřebuje delší a tvrdší lyže;
 • čím lehčí lyžař, tím potřebuje kratší a měkčí lyže.

 

Pro běžkaře turisty doporučujeme volit raději kratší varianty ze dvou nabízených, případně měkčí ze dvou stejně dlouhých variant.

 

Pro závodníky, kteří jsou technicky na vysoké úrovni a rozhodují se mezi několika vhodnými variantami, je pro ně jasnou volbou delší lyže, případně tvrdší ze dvou stejně dlouhých.

 

Shrnutí

 

Základními parametry pro výběr vhodné délky běžek jsou výška, váha a technická úroveň lyžaře.

 

Jakmile si vyberete konkrétní model běžek, podívejte se do váhových tabulek (pozor, každý výrobce má jiné tabulky!), ze kterých vám vyjdou obvykle 1-3 vhodné běžky. Finální výběr pak ovlivní vaše výška a úroveň techniky daného běžkařského stylu. Není na tom nic složitého, přesto nás neváhejte kontaktovat prostřednictvím emailu či telefonu. Případně nás navštivte přímo v prodejně Sporticus.

 

 

Datum vydání: 30. října 2020

Související sekce na e-shopu

Doporučené produkty

Další články v poradně

Zobrazit všechny články v poradně