CS | SK

Kategorie

Zprávy o stavu sněhu

Jak vybrat běžky pro děti

Jak vybrat běžky pro děti

Dorůstá vaše dítě do věku, kdy už si říkáte, že by s vámi mohlo vyrazit do bílé stopy? Víte, jaký je vhodný věk dítěte pro učení se na běžkách? Jak s dětmi začít, aby je běžkování bavilo? Jak důležitá je výbava a na co byste si měli dát pozor? V tomto článku vám poradíme, jak vybrat délku lyží a nejen to.

Poprvé na běžkách

Určitě si kladete spoustu otázek předtím, než vezmete vaše dítě poprvé na běžky. Po přečtení tohoto článku snad budete mít v některých otázkách jasněji.


V jakém věku je vhodné postavit děti na běžky?

 

Každé dítě je jiné, proto i vhodný věk dítěte, kdy ho postavit na běžky, záleží na spoustě faktorů. Velkou roli hraje mimo jiné i obecná obratnost dítěte a jeho pohybová nadanost.

Poprvé má smysl postavit děti na běžky od 3 do 5 let. Nečekejte ale, že se bude dítě na běžkách hned klouzat. Pohyb bude spíše připomínat chůzi.

Při prvním seznamování s běžkami se osvědčilo učení bez holí.

Běžkování, stejně jako jakákoliv jiná pohybová aktivita u dětí, by mělo probíhat zábavnou formou a tak dlouho, dokud dítě baví. Do ničeho ho nenuťte. Cílem by měla být radost z pohybu.
Výrazný milník a lepší koordinace pohybů nastává obvykle u pětiletých dětí. V tomto věku lze trénovat koordinaci práce nohou a rukou. Hole by již měly být součástí tréninku. Děti můžete vzít také mimo stopy, naučí se lepší stabilitě.

 


Zábavná forma tréninku

 


Výlety mimo stopu

Vhodný styl pro děti

Jakým stylem se mají začít děti pohybovat na běžkách? Odpověď je jasná - rozhodně klasikou. Důvodů je více. Klasická technika je podobná chůzi a běhu, proto se jí děti naučí snadněji. Klasika je skvělým základem pro další sporty, třeba sjezdové lyžování. Je potřeba se naučit na běžkách základním pohybům. Díky klasice získá dítě výbornou stabilitu.

Jak vybrat dětské běžky?

Jaký je vhodný typ běžek pro děti?


Pro dítě, které stojí na běžkách poprvé, určitě doporučujeme vybírat z rekreačních typů běžek. Širší lyže poskytne dítěti větší stabilitu.

Pokud si nejste jistí mazáním lyží, zvolte lyže s protismykem (tzv. šupiny) nebo s mohérovými pásy (skin běžky). Na tyto lyže se nemaže stoupací vosk ani klistr a přesto lyže neprokluzují dozadu a dítě tak má jistější odraz. Rozhodně po dítěti ze začátku nechtějte žádné extra výkony. Hlavním cílem by měla být radost z pohybu.

Správná výbava má velmi výrazný vliv na první dojmy dětí.

Děti hrozně rychle rostou, proto počítejte s tím, že správně dlouhé běžky jim vydrží jen jednu až dvě sezóny. Není dobré, aby dítě jezdilo na nesprávné délce lyží. Utrpí tím jeho technika a třeba i dobrý pocit z pohybu. Nechcete přece, aby bylo dítě na běžkách otrávené.

Pro nejmenší děti se vyrábějí lyže s protismykem již od délky 100 cm. Jsou měkčí pro lepší odraz a ovladatelnost. Od délky cca 140 cm jsou na výběr běžky s různými skluznicemi i pro různé výkonnostní skupiny. Stejně jako pro dospělé jsou k mání běžky se šupinami, se skinem, hladké běžky na klasiku, běžky na skate.

O výběru běžek jsme psali v článku Jak vybrat běžky. O výhodách běžek se skinem a nejen to se pak dočtete v článku Proč pořídit skin lyže.

Příklad lyží s protismykem:
Sporten Favorit Jr Mg


Příklad lyží se skinem:
Sporten Super Jr Classic Skin


Příklad klasických lyží s hladkou skluznicí:
Sporten RS Classic Jr

Příklad skatových lyží:
Kästle XP30 Junior Skate Plus

 

Jak dlouhé běžky pro děti?

 

Výběr správné délky lyží závisí na věku a zkušenostech dítěte, jeho výšky i jeho váhy.


Základní pravidla pro volbu délky lyží pro děti

 1. Dětem do 3 let se doporučují běžky kratší, než je výška postavy. Lyže by navíc měla být dostatečně široká, aby dětem zajistila potřebnou stabilitu.
 2. Pro děti od 3 do 10 let je vhodná délka běžek:
  • u klasických lyží o 10 až 20 cm větší, než je výška dítěte,
  • u skatových lyží přibližně ve výšce dítěte - začátečník může mít až o 10 cm kratší lyže, zkušenější dítě až o 10 cm delší, než je výška jeho postavy.
 3. Pro děti starší 10 let se můžete řídit stejnými doporučeními jako pro dospělé tj.
  • klasické lyže o 20 až 30 cm větší, než je výška postavy;
  • lyže na skate o 5 až 15 cm větší, než je výška postavy.


Výběru běžek pro dospělé jsme se věnovali v podrobném článku o délce běžek.

Přesnou délku lyže vybírejte dle konkrétních modelů lyží a doporučení výrobců. Obecně ale platí, že pro začátečníky se vyplatí volit kratší lyže, pro pokročilejší lyžaře naopak delší.

Na běžkách s dětmi

Než vyrazíte s dítětem na výlet, dejte mu pár dní čas na to, aby se sžilo s běžkami. Musí si zvyknout na skluz, na potřebu pracovat s rovnováhou, naučit se používat hole k odpichu. Dítě by mělo zvládnout mírné sjezdy a hlavně musí umět zastavit. Pokud už je dítě na běžkách dostatečně obratné, můžete ho vzít do stopy. Nemějte ale velké oči a volte raději kratší trasy s možností odpočinku.

Počítejte s tím, že pokud zvolíte nepřiměřenou trasu, může být dítě unavené tak, že okruh nedokončí. Buďte na to připraveni alespoň tažným lanem, v ideálním případě popruhem pro děti.


Volte raději kratší trasy a dávejte si často pauzy.

Kompletní výbava na běžky

Pokud dětem vybíráte kompletní vybavení na běžky, pak určitě budete přemýšlet i nad vhodnou obuví. Rady můžete najít v článku Jak vybrat boty na běžky.

Brzy vyjde také článek o doporučení vhodné délky holí.

Na našem eshopu a prodejně Sporticus si můžete vybrat mimo široké nabídky oblečení na běžky také sportovní oblečení pro děti.

Neváhejte nás kontaktovat, s čímkoliv vám rádi pomůžeme.

 

ZAJÍMÁ MĚ KOMPLETNÍ nabídka LYŽÍ PRO DĚTI na www.sporticus.cz

 

Datum vydání: 17. září 2021

Související sekce na e-shopu

Doporučené produkty

Další články v poradně

Zobrazit všechny články v poradně