CS | SK

Kategorie

Zprávy o stavu sněhu

Jak vybrat správnou žehličku na vosk?

Žehličku potřebujeme na zažehlování skluzných parafínů a fluorových prášků. Využijete ji i při zažehlování klistrů a tuhých stoupacích vosků. Doporučujeme vyčlenit si jednu žehličku na skluzné vosky a jednu na stoupací vosky. Tím budete mít jistotu, že si nezaneseme do skluzné zóny lyže "lepivé" vosky, které se vám nepodaří zcela dokonale ze žehličky vyčistit.

Žehličky na vosky jsou speciální tím, že plocha žehlicí desky má oproti tradičních žehliček na prádlo obdélníkový tvar a hrany desky jsou zkosené nebo mají zaoblený tvar. Díky tomu žehlička nehrne vosk před sebou a umožňuje tak snazší aplikaci. Na žehličce lze nastavit přesně požadovanou teplotu.

V čem se liší žehličky na vosky?

Typ povrchu žehlicí desky

Povrch žehlicí desky může být hladký nebo mřížkovaný popř. jiným způsobem upravený (např. šrafování nebo důlky). Tímto způsobem upravený povrch je vhodný zejména pro zažehlování parafínů – rovnoměrně rozvádí rozehřátý parafín po skluznici lyže. Žehličku s tímto typem povrchu však nedoporučuji k zažehlování stoupacích vosků – velice obtížně budete čistit povrch desky od lepivého klistru. Na zažehlování stoupacích vosků a fluorových prášků doporučujeme žehličku s hladkým povrchem.

Tloušťka desky

Žehlicí deska nahřívaná elektrickým topným tělesem může mít různou tloušťkou. Čím větší má žehlička tloušťka desky, tím lépe bude žehlička odolávat teplotním změnám okolí a zvolená taplota bude stabilnější. Běžně se tloušťka žehlicí desky pohybuje mezi 10 až 15 mm, žehličky určené pro závodní použití dosahují tloušťky 20 až 35 mm.

Příkon žehličky

Velmi důležitým parametrem žehličky je příkon, který ovlivňuje zejména kvalitu zažehlení vosku. Obecně platí, že čím vyšší příkon, tím rychleji se deska rozehřeje na požadovanou teplotu a zároveň rychleji dorovnává případné výkyvy teploty při zažehlovaní vosku - toto platí hlavně v případech, pokud zažehlutete vosk při nízké teplotě v nevytápěném prostoru.

Způsob regulace teploty

Při zažehlovaní vosků potřebujeme nastavit žehličku na teplotu, při které vosk zažehlujeme a tuto teplotu při zažehlování udržovat (na krabičce s voskem je teplota obvykle vyznačena). Žehličky většinou udržují teplotu pomocí elektronického termostatu nebo pomocí digitálního regulátoru teploty řízeného mikroprocesorem. Digitální regulace oproti termostatu zaručuje menší výkyvy teploty až +/-1 °C.

Maximální teplota

Běžné žehličky na vosky dosahují maximálních teplot 170 °C, to pro zažehlování parafínů postačí. Při zažehlovaní některých fluorových prášků je však potřeba zvolit žehličku, která dosahuje teploty vyšší tj. až 180°C.

Srovnání SWIX žehliček
  Povrch žehličky Tloušťka desky Příkon žehličky Regulace teploty Maximální teplota Cena MOC
SWIX T70 EXTREME hladký 35 mm 1000 W digitální 200 °C 7550 Kč
SWIX T71 ALPINE

hladký 50%, důlky 50 %

25 mm 1000 W digitální 180 °C 7190 Kč
SWIX T72 RACING hladký 12 mm 550 W digitální 170 °C 3950 Kč
SWIX T73D digitální hladký 18 mm 1000 W digitální 170 °C 2490 Kč
SWIX T73 PERFORMANCE hladký 8 mm 500 W termostat 165 °C 2190 Kč
SWIX T77 ECONOMY hladký 13 mm 1000 W termostat 170 °C 1290 Kč