Proč pořídit skin lyže
Běžky se skinem se staly hitem posledních let. Proč to tak je? Co vše potřebujete vědět o tzn. skinech? Jaké jsou výhody a nevýhody skinů? Poradíme vám, jak se o běžky s mohérovými pásy starat, abyste si jízdu na nich co nejvíce užili a aby vám co nejdéle sloužily.
Tento článek se zabývá výhradně lyžemi se skinem. Pokud vás zajímá problematika výběru běžek obecně, doporučujeme přečíst si článek Jak vybrat běžky.
Historie mohérových pásů
V minulosti bylo několik pokusů více či méně úspěšných, které předcházely nejnovějším technologiím mohérových pásů.
Běžky s tuleními pásy
Způsob připevnění tzv. tuleních pásů po celé délce lyže se uchytil především u skialpinistických lyží. V současnosti můžete sehnat pouze pásy určené pro backcountry běžky. Pásy běžky zpomalují, a proto jejich celoplošné zakrytí není žádoucí. Skluzná část lyže musí zůstat “volná”.
Běžky se šupinami
V 70. letech minulého století se běžky s mohérovým pásem vyráběly ve větším množství, ale mezi turisty si mnohem větší oblibu vysloužily běžky se šupinami. Tehdejší technologie totiž neumožňovaly výrobu běžek různých tvrdostí, která je pro správnou funkci běžek se skinem zásadní.
Stoupací pásy
Funkci mohéru se nejvíc přiblížily stoupací pásy, které se lepí přímo do stoupací komory skluznice. Odolnost těchto pásů však není zázračná. Nejoblíbenějším produktem tohoto typu je v současnosti Rex TapeGrip.
Jak fungují současné mohérové pásy?
Běžky mají ve stoupací komoře vyhloubené otvory (jeden nebo dva v závislosti na výrobci), ve kterých jsou nalepeny mohérové pásy. Tyto pásy nelze nalepit na běžky určené k mazání stoupacích vosků, protože by se hned odtrhly.
Mohér je textilní vlákno, vyrobené ze srsti angorské kozy. Mohérové pásy jsou však obohaceny o nylonová vlákna, která zajišťují vyšší mechanickou odolnost.
Běžky z vyšší cenové relace se dodávají s kvalitními 100% mohérovými pásy. Levnější modely se dodávají s pásy, které jsou mixem přírodních a syntetických vláken.
Odolnost mohérových pásů je násobně větší než u výše zmíněných stoupacích pásů. Vydržet by měly stovky, v ideálních podmínkách až dva tisíce kilometrů. Výměna pásů je poměrně jednoduchá. Zručný člověk ji za pomoci žehličky a odstraňovače lepidla zvládne sám. Druhou možností je výměnu svěřit nám odborníkům ve Sporticusu.
Při pohybu vpřed je “chlup” jemný a klouže. Při pohybu dozadu (odraz) drhne. To je základní princip, který umožňuje svižnou jízdu vpřed a zároveň pohodlný odraz.
VÝHODY SKIN LYŽÍ
- Největší výhodou je jistý odraz i v podmínkách okoly nuly a sněžení, kdy je velmi těžké namazat lyže klasickými vosky.
- Hodí se téměř do všech sněhových podmínek.
- Nemusíte řešit, co namazat.
- Neupatláte se od vosku, nebo ještě hůř od klistru.
- Čištění máte ve vteřině hotové. Nepotřebujete smývač.
- Opotřebovaný pás si snadno vyměníte sami doma.
NEVÝHODY SKIN LYŽÍ
- Dva základní ošetřující přípravky na mohér přeci jen potřebujete. Použití je ale naprosto jednoduché.
- Na hodně zledovatělém sněhu může být odraz trochu nejistý.
- Jsou nepatrně dražší než klasické lyže s hladkou skluznicí. Ale ušetříte na voscích.
- Hobík si na skinech jen těžko zabruslí.
Zkušenosti se SKIN lyžemi
Martin Sajal (turista): „Zkušenosti po cca 3-4 letech z pohledu zdatného turisty, kterému mazání vosků nejde a nebaví ho to: Za mě jednoznačně spokojenost. Lyže mi podkluzovaly jen při extrémně ledovatých podmínkách, jindy jsem to mohl svézt na ojeté mohérové pásy. Jediným významnějším problémem pro mě je, že pásy občas namrzají, což tedy nastává jen za specifických podmínek (čerstvý vlhký sníh) a asi je to podpořeno tím, že se dá o pásy starat líp, než to dělám já. Ale kdybych místo toho jezdil na namazaných běžkách, lepil by se mi na ně sníh víc. Klíčový mi přijde správný výběr délky běžek.”
Mirek Kalina (výkonnostní závodník): „Přestože jsem od mala jezdil klasiku, tak jsem později z důvodu jednoduchosti přešel převážně na bruslení. Důvodem byl také fakt, že při bruslení nemusí člověk řešit mázu. Protože mažu stoupací vosky vždy doma a nevidím stav ve stopě, občas se stane, že se netrefím a trénink pak musím buď upravit nebo se dokonce vrátit. S příchodem SKIN lyží toto úplně odpadlo. Vím, že když si SKIN lyže vezmu, tak se rozumně projedu. Sice nejsou skiny tak rychlé jako závodní máza na hladké skluznici, ale vždy to nějak jde. A to je při tréninku, potažmo výletu, vždy to nejdůležitější. Prostě nemusím řešit, že se během jedné vyjížďky vystřídají čerstvý sníh, břečka a led.”
Zuzka Kocumová (TOP závodnice):„Skin běžky - ideální rozhodnutí pro ty, kteří chtějí jezdit klasicky, ale neumí mazat. Přitom o třídu lepší, skluznější, než dříve používané šupiny. Je to ale varianta nejen pro turisty, jak by se mohlo zdát. Špičkové modely se za složitých podmínek na mazání dokáží prosadit i ve výkonnostní úrovni. Například na jarních snězích, kdy na trati můžete potkat vše od prašanu přes firn po totální vodu, tak i závodník sáhne po "skinech". Důležité je mít lyže dobře vybrané na svou váhu a u závodních modelů najdete i vázání, které umožňuje při jízdě posouvat těžiště a tím buď zlepšit skluz, nebo naopak odraz.”
Lyže přesně pro vaši váhu
Abyste z lyžování měli ten nejlepší prožitek, je vhodné vybrat si délku a tvrdost lyže přesně pro vás. Vždy se řiďte váhovými tabulky konkrétní značky a typu lyže, nad kterou uvažujete. V článku Jak dlouhé lyže se této problematice věnujeme podrobně. Obecně lze říct, že zkušenější závodníci si mohou dovolit trochu tvrdší lyži, protože mají lepší techniku odrazu. Rekreačním lyžařům doporučujeme spíše měkčí varianty i za cenu toho, že jim lyže nebude tak rychle odjíždět.
Jak se starat o SKIN lyže
Pokud si myslíte, že SKIN běžky jsou bezúdržbové, jste na omylu. Nemusíte sice řešit vosky pro měnící se sněhové podmínky, pokud si ale chcete jízdu opravdu užít a chcete prodloužit životnost lyží, měli byste se o ně pravidelně starat.
Skluzná část lyže
Aby vám lyže dobře odjížděla, je potřeba pravidelně parafínovat její skluznou část. Skluzná část lyže je ta část lyže, kde není nalepený mohérový pás. Stejně jako u klasických lyží s hladkou skluznicí máte na výběr ze dvou typů parafínů.
Zažehlení parafínu
Pro aplikaci a stržení tuhých parafínů se musíte vybavit dalšími potřebami. Těmi jsou voskovací kopyto, žehlička, kartáče (bronzový a nylonový), škrabky. Existuje více typů jednotlivých položek servisní výbavy, nejlevnější varianta vás však vyjde okolo 3.500 Kč. Po registraci se dostanete na nižší částku.
V následujícím videu máte názornou ukázku, jak při parafínování běžek se skinem postupovat. Ještě než s parafínováním začnete, přelepte si mohérové pásy, ať je ochráníte před nečistotami.
Tekuté parafíny
Zvolit si můžete jednodušší variantu, která není tak náročná na servisní výbavu. Stačí vám buď jeden univerzální tekutý vosk, u kterého je součástí balení i leštící houbička. Např. Swix F4. Doporučujeme však tekuté vosky, které jsou na úrovni tuhých parafínů. K jejich rozleštění potřebujete navíc pouze jeden jemný nylonový kartáč. Rozleštit lyži zvládnete i bez kopyta. Např. Swix CH8.
Jak je to jednoduché, zjistíte ve videu.
Lyže vám budou vděčné, pokud je jednou za čas napustíte i klasickým tuhým parafínem. Pokud na to nejste vybaveni, můžete lyže opět svěřit nám ve Sporticusu.
Mohérové pásy
Běžky s mohérem fungují za všech podmínek, ale pouze v případě, že se o ně správně staráte. Správná péče zvyšuje také životnost mohéru. Při častém používání vám pásy vydrží i několik sezón.
Čistota pásů
Je pravděpodobné, že během každé jízdy na upravených tratích vám na lyžích respektive pásech ulpí zbytky vosků ze stopy, případně další nečistoty ze sněhu. Tyto nečistoty pásy zpomalují a také snižují jejich životnost. Proto vřele doporučujeme, abyste po každé jízdě pásům věnovali minutku a ošetřili je speciálním čistícím přípravkem. Zejména při jízdě na jarním špinavém sněhu je to nutnost!
Na videu se přesvědčte, že otřít pásy, vám nezabere víc jak minutu.
Skluznost pásů
Produktů určených pro zlepšení skluzu mohéru je více. Všechny mají hlavní úkol, zabránit namrzání sněhu. Záleží jen na vás, jestli si vystačíte s jedním univerzálním přípravkem, nebo jich budete mít víc pro různé teploty, např. Swix Skin Care Pro Warm. Na vašem odrazu se nic měnit nebude, skluznost pásů ale ovlivnit můžete, především pro závodní účely. Lepší přípravky totiž obsahují aditiva odpuzující vodu a špínu. Pás tak bude skluznější a výrazně odolnější proti nečistotám.
V předchozím videu můžete vidět, že aplikace je zcela totožná jako u čističe. Než vyrazíte na běžky, nechte však přípravek přibližně 3 minuty zaschnout.
Shrnutí
Běžky se skinem jsou určené pro všechny lyžaře, kteří:
- chtějí mít jistotu odrazu i v podmínkách okolo nuly,
- chtějí si užít jízdy bez starostí s mazáním vosků,
- nechtějí riskovat, že promažou,
- neradi pracují s klistry a stoupacími vosky.
Na prodejně Sporticus vám rádi poskytneme další informace, které vás budou zajímat. Nebojte se nás kontaktovat prostřednictvím emailu či telefonu.
ZAJÍMÁ MĚ AKTUÁLNÍ nabídka BĚŽEK SE SKINEM
Datum vydání: 22. prosince 2020
Další články v poradně
Mohérové pásy na běžky a jejich výměna
Máte běžky s mohérovým stoupacím pásem a zajímá vás, jak dlouho vydrží, jestli se dá vyměnit a kde vám to udělají? To jsou dobré otázky – pojďme si je zodpovědět. Výměna skin pásků O výhodách běžek se skinem a o tom, jak...
Jak dlouhé hůlky na běžky
Pokud vybíráte vybavení na běžecké lyžování, rozhodně byste neměli podcenit výběr vhodné délky hůlek. Délka holí může mít výrazný vliv (pozitivní i negativní) na celkové dojmy a pocity z jízdy. Víte, jaká je správná délka...
Jak vybrat běžky pro děti
Dorůstá vaše dítě do věku, kdy už si říkáte, že by s vámi mohlo vyrazit do bílé stopy? Víte, jaký je vhodný věk dítěte pro učení se na běžkách? Jak s dětmi začít, aby je běžkování bavilo? Jak důležitá je výbava a na co...
Jak vybrat běžecké boty do různých terénů
Nemáte svého favorita mezi širokou nabídkou obuvi do terénu? Pak vám třeba pomůže tento článek a necháte se inspirovat některými z českých špičkových orientačních běžců. V jakých botách trénují? Jaké jsou jejich oblíbené? Ve...
Zobrazit všechny články v poradně