CS | SK

Kategorie

Zprávy o stavu sněhu

Jak vybrat boty na běžky - NNN, SNS

Jak vybrat boty na běžky - NNN, SNS

 

Vybíráte novou výbavu na běžky a nejste si jistí vhodným modelem boty? Kromě běžeckého stylu si musíte dávat pozor také na typ podrážky. Existuje totiž více systémů vázání, které nejsou navzájem kompatibilní.

 

Typ vázání


Pokud vybíráte kompletní výbavu, tedy běžky s vázáním a boty zároveň, pak je to jednoduché. Prodejce dá vždy pozor na to, aby vázání a podrážka bot byly kompatibilní. Pokud už lyže vlastníte, před nákupem bot se podívejte, jaký typ vázání na něm máte.

V současné době existují dva základní typy vázání, které jsou funkčně srovnatelné - NNN a SNS. Pamětníci vzpomenou ještě na typ “75”, případně další předchůdce, těmi se ale zabývat nebudeme.

 

Vázání SNS / Pilot


Systém SNS od Salomonu se vyznačuje jedním podélným výstupkem, který zapadá do jedné drážky na botě. V současnosti je rozšířený systém SNS Pilot, který se vyznačuje dvěma hrazdičkami, které zajišťují lepší fixaci boty do vázání a tedy i její kontrolu. SNS vázání je potřeba do lyže vždy navrtat. Zatím neexistuje šetrnější způsob jako u konkurenčního NNN.

V zásadě neuděláte chybu, když bude v názvu vázání stejné označení jako v názvu u bot.

 

Vázání NNN / Prolink


Model NNN, jak ho výrobce Rottefella nazývá, se vyznačuje dvěma podélnými výstupky, které odpovídají dvoum drážkám na botě.

Vyšší modely lyží jsou osazeny NIS deskou (Nordic Integrated System). Lyže Fischer mají vlastní integrovanou desku IFP, která je kompatibilní pouze s vázáním Turnamic (Fischer, Rossignol). Na tyto desky již není potřeba vázání vrtat. Stačí jej pouze nasunout na desku. Tato technologie tak umožňuje šetrnější a rychlejší upevnění vázání na lyži a také možnost posouvání.

 

Poslední dobou se výrazně více používá systém NNN / Prolink, zatímco SNS / Pilot / Profil jsou na ústupu. Důvodem je fakt, že většina výrobců začala lyže osazovat deskami (NIS / IFP). Navíc boty s podrážkou Pilot seženete již pouze od značky Salomon.

 

Systémy upnutí


Poté, co se rozhodnete mezi NNN a SNS typem vázání, zbývá si vybrat ještě konkrétní typ vázání. Liší se především v systému upnutí boty do vázání. Existuje automatický systém a manuální systém upnutí boty do vázání.

Automatický systém ocení především rekreačně-sportovní lyžaři. Zacvaknout botu do vázání jde jednoduše tak, že zatlačíte špičkou boty (hrazdičkou) na místo určené pro upnutí. Pro uvolnění boty pak stačí stisknout tlačítko třeba jen bodcem na hůlce. Není tedy třeba ohýbat se v zádech.

 



Pro závodníky je však lepší manuální systém upnutí boty do vázání, který zamezí možnost nechtěného vycvaknutí boty z vázání především při hromadných startech. Součástí manuálních systémů vázání bývá páčka, která se odklopí a tím uvolní prostor pro hrazdičku. Zaklopením páčky se hradička pojistí.

 

 

Rekapitulace - jak je to s kompatibilitou?


Rottefella vázání NIS-XCELERATOR, Rottefella vázání NIS-TOURING AUTO
Kompatibilní s botami označenými NNN nebo Prolink. Nasouvá se na NIS desku.

Rottefella vázání NNN-BC
Kompatibilní s botami označenými BC. Vrtá se.

Salomon PROLINK
Kompatibilní s botami označenými NNN nebo Prolink. Vrtá se.

Salomon SNS PILOT
Kompatibilní s botami označenými Pilot. Vrtá se.

Salomon SNS PROFIL
Kompatibilní s botami označenými Profil. Vrtá se.

Pokud se u vázání nedočtete, s jakou podrážkou boty je kompatibilní, neváhejte se na nás obrátit, rádi vám poradíme.

 

Styl běžeckého lyžování


Než budete kupovat boty na běžky, měli byste vědět, jakým stylem se na běžkách budete pohybovat.

 

Boty na klasiku


Boty na klasickou techniku jsou nízké. Dosahují pouze ke kotníku. Při odrazu je totiž důležité, aby byl kotník maximálně ohebný. Zároveň mají měkčí podrážku v přední části, aby umožnila dostatečný ohyb při odrazu. Pata je však dostatečně tvrdá, aby v ní noha dobře držela a pata se při odrazu v botě ani nehnula.

 

Boty na bruslení


Boty na skate jsou vyšší a kolem kotníku mají pevnou manžetu, která je na botu uchycena pomocí kloubu. Na rozdíl od bot na klasiku je podrážka u bot určených pro skate tvrdá. Tvrdá podrážka zajišťuje optimální přenos síly při odrazu.

 

Combi boty


Combi boty jsou určeny pro lyžaře, kteří chtějí na běžkách provozovat obě techniky a stačí jim jedny univerzální boty. Ty jsou kompromisem mezi dvěma výše uvedenými variantami. "Kombíky" disponují manžetou a kloubem, aby byl kotník alespoň částečně zpevněný. Patu však mají řešenou jinak, spíše pro klasickou techniku. Stejně tak podrážku, která je u combi bot měkčí, aby byl možný pohodlný odraz při střídavé technice běhu.

Combi boty se vyrábí také pro děti, které zkoušejí oba styly a účastní se různých závodů. Děti z bot rychle vyrostou, proto je zbytečné kupovat jim dvoje.

Combi boty se hodí pro závody typu Skiatlon, při kterých jedete část závodu klasickou technikou a část závodu volnou technikou (bruslení/skate). Existují i speciální boty s názvem Skiathlon. Jsou to kvalitnější combíky určené na závody.

Pak by vás také mohlo zajímat, jaké boty používají “laufaři”, kteří jedou většinu závodu soupaž. Je to individuální záležitost, závislá na schopnostech lyžaře. Méně zkušení, kteří si klasické lyže raději namažou slabou vrstvou vosku a v nejprudších svazích spoléhají na střídavou techniku běhu, zvolí boty na klasiku. Ti nejlepší jezdí v combi botách, případně skatových botách se sundaným zpevňovačem kotníku (manžeta).

 

Úroveň lyžaře


Při výběru bot se setkáte s několika typy bot určených pro vámi vybraný běžkařský styl. Pro závodníka s vysokými ambicemi budou vhodné jiné boty než pro turistu, pro kterého je důležité hlavně pohodlí a teplo. Boty se liší v použitých materiálech, technologiích a samozřejmě i cenou.

 

Závodní boty


Závodníci potřebují boty, které jim zajistí co nejlepší výsledky. Tyto boty jsou často vyrobeny z materiálů jako je karbon, proto jsou také lehčí. Zároveň jsou dostatečně tvrdé na místech, kde je to potřeba. Závodní bota vás příliš nezahřeje. Důležité však je, aby vám perfektně padla.

Tip: Pokud chcete závodní botu, ale míváte často problém s tepelným komfortem, podpořte ho výběrem vhodných ponožek na běžky.

Nejlepší závodní boty na skate, které nabízíme, jsou SALOMON S/RACE SKATE PLUS PROLINK, případně ve variantě PILOT.

Nejlepší běžkařskou obuví pro klasický styl v naší nabídce jsou SALOMON S/RACE CLASSIC PROLINK (PILOT), případně dámská varianta SALOMON S/RACE CLASSIC VITANE PROLINK.

 

 

Sportovní boty


Boty pro sportovní lyžaře jsou takovým středem, který není vůbec špatný. Jsou velmi pohodlné a zateplené. Použité materiály a technologie se blíží spíše závodní obuvi.

SALOMON RS PROLINK (PILOT) jsou cenově dostupné, velmi pohodlné a pevné běžkařské boty určené na bruslení. Existují také v dámské variantě: SALOMON RS VITANE PROLINK (PILOT).

Pro klasickou techniku jsou pak dostupnou variantou boty SALOMON RC PROLINK (PILOT).

 

Rekreační boty

 
Pro turistiku je nejdůležitějším faktorem pohodlí a to tyto boty splňují. Jsou dostatečně zateplené. U rekreačních bot se neřeší tuhost ani váha bot.

Tip: Komfortní teplotu můžete podpořit i vhodným výběrem běžkařských ponožek.

Mezi turistické běžkařské boty můžeme zařadit SPORTEN PERUN MEN PROLINK případně dámsku variantu SPORTEN PERUN WOMEN PROLINK. Využít je lze pro obě běžkařské techniky. Využít je lze pro obě běžkařské techniky. Nejlevnější běžkařskou obuví určenou pro dospělé, které v naší nabídce naleznete, jsou boty SPORTEN FAVORIT PROLINK.

 


 

Dětské a juniorské boty


Dětské boty můžeme rozdělit do dvou skupin dle výkonnosti na boty pro malé závodníky a boty pro začínající lyžaře.

Existují boty, které se použitými technologiemi blíží modelům určeným pro dospělé. Obvykle ale bývají univerzální, tedy přizpůsobené pro oba běžkařské styly (skate i klasiku). Mají pevnou konstrukci a zároveň flexibilní podešev.

Pak jsou boty určené pro první krůčky na běžkách, kde je kladen největší důraz na zajištění tepelného komfortu, ale také na ohebnost a stabilitu boty.

SALOMON S/RACE SKIATHLON PROLINK JR (PILOT) jsou univerzální juniorské běžkařské boty určené pro trénink a závody. Úplným začátečníkům doporučujeme boty SALOMON TEAM PROLINK JR.

 

 

Upravené trasy vs. terén


Při výběru bot je důležitý také fakt, kde budete jezdit. Pokud plánujete využít běžkařských tras a upravených stop, pak se při výběru nemusíte omezovat. Pokud se budete pohybovat ve volném terénu, pak byste kromě backcountry běžek měli pořídit také backcountry boty, které jsou nejvíce podobné combi botám, navíc jsou o něco vyšší a opatřené ochranou proti sněhu. Podrážka má lepší vzorek pro případ, že v těchto botech půjde i pěšky.

 

Velikost obuvi


Věnujte velkou pozornost výběru té správné velikosti! Můžete si vybrat sebelepší model bot, ale pokud netrefíte optimální velikost, nikdy nebudete spokojeni.

Bota by vám měla být akorát. Nesmí vás tlačit, ale zároveň není dobré, aby vám noha v botě “plavala”. Pokud zvolíte příliš malou botu, bude vás nejen tlačit, ale zároveň je větší riziko, že vám budou “mrznout” prsty. U větší boty hrozí, že se vám při odrazu bude šoupat pata nahoru a dolu a mohou se vám snadněji tvojit puchýře. Boty si zkoušejte ideálně v ponožkách, ve kterých pak budete reálně vyrážet i do terénu.

Tip: Některé boty mají vzadu skvělou vychytávku, která vám umožní patu v botě lépe fixovat.

 



Stejně pečlivě vybírejte také boty pro děti. Nesnažte se o to, aby bota vydržela dítěti dvě sezóny. Je důležité, aby mu zkrátka dobře seděla. Správná velikost je předpokladem pro dobré zvládnutí běžecké techniky.

V naší nabídce naleznete výběr bot na běžky od značky Salomon a boty značky Sporten.


Zajímá mě aktuální nabídka BOT NA běžKY na www.sporticus.cz

Boty si můžete vyzkoušet na naší prodejně Sporticus, kde vám rádi poradíme s kompletním vybavením na běžky. Kontaktovat nás můžete také prostřednictvím emailu či telefonu.

Datum vydání: 12. listopadu 2020

Související sekce na e-shopu

Doporučené produkty

Další články v poradně

Zobrazit všechny články v poradně