CS | SK

Kategorie

Zprávy o stavu sněhu

Připravte své lyže na Krkonošskou 70 - BRUSLAŘSKÝ ZÁVOD

Tuto sobotu se jede již po šedesáté tradiční Krkonošská 70. Závod pětičlenných hlídek je pro hodně sportovních nadšenců vrcholem sezony, který prověří nejen formu, ale i týmového ducha. Kdo se necítí na 70 km, může si vybrat kratší tratě: 50 km či 25 km. Pokud neseženete parťáky do týmu, můžete se jich zúčastnit i jako jednotlivci.

Určitě mažte už v pátek, v sobotu ráno před startem byste to těžko stíhali a podmínky už podle předpovědí odhadnete. Lyže nejprve řádně vyčistěte bronzovým kartáčem a následně nejlépe fluorovým smývačem. Doporučujeme též lyže nastrukturovat vhodně zvoleným ručním strukturovacím nástrojem. Poté naneste pomocí speciální žehličky první vrstvu nízkofluorového parafínu (LF). Vosk nechte zaschnout, strhněte škrabkou a do čista vykartáčujte. Na žehličce nezapomeňte nastavit správnou teplotu (platí pro každou vrstvu vosku). Dbejte též na čistotu zažehlovací desky žehličky i ostatních nástrojů (kartáče, škrabky).

Následně naneste druhou vrstvu a to vysokofluorový parafín (HF), který opět po zatvrdnutí seškrabte a vykartáčujte. Pro někoho je toto již finální vrstva. Pro ty, co nechtějí nic ponechat náhodě, mají vysoké ambice nebo se chtějí alespoň parádně projet, doporučujeme na závěr nanést fluorový prášek. Tím rovnoměrně lyže „pocukrujeme“ a jedním tahem trvajícím cca šest vteřin zažehlíme. Následně prášek z lyže pečlivě vykartáčujeme pomocí kartáčů určených pro práškové vosky.

Počítejte s tím, že teplota přes noc bude určitě pod nulou a než se sníh oteplí, už budete mít půlku závodu za sebou – nejen proto se určitě vyplatí mazat studenější vosky – jedno základní pravidlo říká, že studenější vosk na teplejším sněhu vždy jede velmi dobře, zatímco teplejší vosk na studenějším sněhu nemusí jet skoro vůbec.

Naším tipem pro vhodnou mázu na tuto sobotu vycházejícím z aktuální předpovědi je základové modré LF6X, jako druhou vrstvu doporučujeme HF6 či HF7 a to jak ve variantě čisté nebo s aditivem BW. Z prášků bychom vybrali FC6X nebo FC7X, špatnou volbou nemusí být ani univerzálnější FC78.

Článek vznikl ve spolupráci s partnerským eshopem VOSKY.KAMZASNE­HEM.CZ a serverem pro lyžařě BĚŽKUJ.COM